1. Skip to content

Finalists

Following a record number of nominations across 14 categories, Oxfordshire Sport & Physical Activity is delighted to announce the winners and finalists for the 11th annual Oxfordshire Sports Awards. Congratulations to all nominees, finalists and winners and thank you to our generous sponsors who support the Oxfordshire Sports Awards.



Finalists


Sportsman of the year - Sponsored by BBC Oxford
Winner: Andrew Triggs Hodge
Runner up: Tim Stephens
Runner up: Kyron Anthony

Sportswoman of the year - Sponsored by Oxford Mail
Winner
: Frances Houghton
Runner up: Linsey Smith
Runner up: Kate Williamson

Active Workplace Award – Sponsored by Legacy Leisure
Winner
: Oxford Brookes University
Runner up: Oxfordshire Clinical Commissioning Group
Runner up: Health Education England – Thames Valley

Club of the year – Sponsored by Fusion Lifestyle
Winner
: Oxford City Athletics Club
Runner up: Gosford All Blacks RFC
Runner up: Abingdon Gymnastics Club

Coach of the year - Sponsored by Noorani Events
Winner
:Marcia Marriott
Runner up: Kelly Collins
Runner up: Tamsin Sear-Watkins

Disability Sports Award – Sponsored by GLL
Winner
: Witney Wolves Rugby SEN
Runner up: Oxfordshire Bears Adaptive Cricket Club
Runner up: Big, Bold and Balance

Junior Sports Person of the year – Sponsored by GLL
Winner
: David Murphy
Runner up: Miriam Pritchard
Runner up: Benjamin Goodall

Junior Team of the year – Sponsored by Oxford City Council
Winner
: Oxfordshire Cricket Under 17s
Runner up: Henley Rowing Club Junior Women's Under 16
Runner up: Gosford Hill School Under 15s football

Sporting Primary School of the year – Sponsored by Ignite Sport
Winner
: Whitchurch Primary School
Runner up: Larkrise Primary School
Runner up: Wantage CofE Primary School

Sporting Secondary School of the year - Sponsored by Oxfordshire County Council Public Health Team
Winner
: Blessed George Napier Catholic School
Runner up: The Cherwell School
Runner up: King Alfred's Academy

Sports Development Project of the year - Sponsored by Oxfordshire Sport & Physical Activity Board
Winner
: Access Sport High Sheriff Challenge
Runner up: parkrun
Runner up: Sportivate Street Hockey

Sports Team of the year – Sponsored by Grosvenor
Winner
: Oxford United Football Club
Runner up: Oxford Saints American Football
Runner up: Harlequin Bowmen Compound Clout Team

Young Volunteer - National Citizen Service
Winner
: Robbie Scragg
Runner up: Rosalind Tsang
Runner up:Lois MacDonald

Unsung Hero - The Ashmolean Museum
Winner
: Robin Aston
Runner up: Deborah Evelyn
Runner up: Peter Travis

Special Recognition Award
Winner
: Nick Harris